VII Niedziela Wielkanocy, 29 maja 2022 r.

• Dziś przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i Pierwszą Rocznicę Święceń Prezbiteratu ks. Michała. Cieszymy się Jego posługą w naszej wspólnocie i życzymy, aby Duch Święty opromieniał swym światłem każdy dzień kapłańskiej posługi, a Patronka Parafii – Maryja nieustannie przygarniała do swego serca.
  • Gratulujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy, które wczoraj świętowało jubileusz 90-lecia istnienia. Dziękujemy za kultywowanie rodzimych tradycji, aktywną obecność w ważnych wydarzeniach naszej wspólnoty parafialnej i życzymy kolejnych dekad radosnej i owocnej działalności.
    • Nowenna do Ducha Świętego i Nabożeństwo majowe po Mszy Św. o godz. 8.00.
    • O godz. 15.00 rozpocznie się Msza Św. i obrzęd poświęcenia pól w Kolonii Płouszowice.
  • Wtorek:
    • We wtorek, 31 maja, przypada liturgiczne święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
  • Środa:
    • W Środę rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo czerwcowe ze śpiewem Litanii do Serca Pana Jezusa codziennie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 9.00. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę.
  • Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota:
    • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca;
    • W czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania o godz. 17.30;
    • W piątek przed południem udamy się z posługą sakramentalną do chorych. Spowiedź w kościele rozpocznie się o godz. 16.30;
    • W sobotę Litanię loretańską odmówimy o godz. 16.45, a o godz. 17.30 rozpocznie się Nabożeństwo czerwcowe.
  • Niedziela:
    • W najbliższą niedzielę, 5 czerwca przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres Wielkanocy.
    • Jest to również pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy Św. o godz. 8.00 rozpocznie się Nabożeństwo czerwcowe, a następnie indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu. Tradycyjnie zbierana będzie taca gospodarcza.
  • Ogłoszenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi:
    • Pilnie potrzebujemy dla Uchodźców, którzy uciekli z terenów zbombardowanych miast do Krzywego Rogu na Ukrainie (aktualnie jest ich ok. 100 tyś.) produktów żywnościowych (m.in. konserw, oleju, kasz, soli…) oraz produktów higienicznych (m.in. mydła, szamponów, proszku do prania…). Wdzięczną modlitwą otaczamy wszystkich ofiarodawców, Siostry Franciszkanki
      1. ul. Nałęczowskiej 241; tel. 81 502 08 01, 511 830 116
      1. Nr konta: Bank Pekao, 48 1240 1503 1111 0010 7107 7034
  • Budowa gminnej sieci kanalizacyjnej:
    • Na dolnym parkingu parafialnym trwają prace przy budowie sieci gminnej kanalizacji ściekowej. Obszar parkingu zmniejszy się o przestrzeń zajętą przez zaprojektowaną tam przepompownię ścieków. Budowa odbywa się na mocy umowy między Parafią a Gminną Jastków zawartej w 2019 roku. Obecnie wypowiedzenie tej umowy i domaganie się zmiany lokalizacji przepompowni wiązałoby się z zatrzymaniem inwestycji w całej miejscowości i poważnego ryzyka nałożenia na Parafię kar finansowych.
    • W aktualnej sytuacji rozsądnym posunięciem wydaje się niewypowiadanie umowy zawartej ws. budowy sieci kanalizacyjnej. Jednak, jeśli któryś z Radnych naszej Parafii jest zdecydowanie przeciwnego zdania – proszę, aby mnie o tym powiadomił. Na jego wniosek zwołam nadzwyczajne zebranie Rady Duszpasterskiej – odbędzie się dyskusja i głosowanie.
    • Ewentualna rezygnacja Parafii z prawa do domagania się zmiany bardzo niefortunnego usytuowania przepompowni ścieków byłaby ukłonem grzeczności w stronę Gminy i dawałaby nadzieję, że Władze gminne w miejsce rzucanych dotychczas „kamyczków pod nogi” w ważnych dla wspólnoty parafialnej sprawach, rzucą jakiś „promyk życzliwości” – oczywiście, bez naruszania jakiegokolwiek przepisu prawa krajowego i z pełnym poszanowaniem zasady rozdziału Kościoła i państwa.
  • Kwiaty:
    • Dziękuję Mieszkańcom (16 rodzin) Dąbrowicy nr 121-150, którzy złożyli ofiarę na kwiaty w wysokości 920 PLN.
    • W najbliższym tygodniu proszę o ofiary na ten cel Mieszkańców Dąbrowicy nr 151-180 – Msza św. w ich intencji zostanie odprawiona w przyszłą niedzielę o godz. 11.30.
    • Dziękuję członkom Akcji Katolickiej za rozprowadzenie Kremówek papieskich i dochód (1339 PLN), który przekazali na dofinansowanie wakacyjny wyjazd w góry dla dzieci i młodzieży z naszej parafii (termin wyjazdu: 17-23 lipca 2022 r.).
    • Dziękuję Darczyńcom, którzy przekazali na potrzeby naszej wspólnoty: 50, 100, 2×200 i 250 PLN.
  • W tym tygodniu patronują nam:
  • Środa, 1 czerwca – Święty Justyn (I/II w.), apologeta chrześcijański, męczennik za wiarę;
    • Piątek, 3 czerwca – Święty Karol Lwanga i jego dwunastu towarzyszy (XIX w.), męczennicy z Ugandy w Afryce.