Parafia Narodzenia NMP w Dąbrowicy

Nr konta

BS Cyców O/Jastków 71 8191 1042 2008 8000 4987 0001

Chrzest

Sakramentu Chrztu udzielamy w każdą niedzielę w czasie Mszy świętej o godz. 11.30, a także w Boże Narodzenie, św. Szczepana i Poniedziałek Wielkanocny.

• Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby wierzące od 14 roku życia, które przyjęły sakrament Bierzmowania.
  • Rodzice chrzestni spoza naszej parafii, przynoszą ze sobą zaświadczenie, że mogą być dopuszczeni do godności rodziców chrzestnych wydane przez parafię, z której pochodzą (tzn. na terenie której mieszkają).
  • W kancelarii parafialnej Akt Chrztu spisujemy w tygodniu bezpośrednio poprzedzającym niedzielę chrzcielną. W tym celu przynosimy ze sobą metrykę urodzenia dziecka (z USC) i dane dotyczące rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, data urodzenia, adres).
  • Podpisy pod Aktem Chrztu składamy w godzinach pracy kancelarii lub w zakrystii tuż przed liturgią sakramentu.
  • Konferencje przygotowujące do sakramentu Chrztu odbywają się w pierwsze soboty miesiąca o godz. 11.00.

Bierzmowanie odbywa się w naszej parafii wiosną co dwa lata.

• Kandydaci spoza parafii musza mieć zgodę na przystąpienie do tego sakramentu wydaną przez swojego proboszcza.
  • Konferencje dla kandydatów odbywają się w niedziele wg planu ustalonego przez katechetę.

Ślub

Sakramentu małżeństwa udzielamy w soboty oraz Boże Narodzenie i Wielkanoc.

• Narzeczeni zgłaszają się przynajmniej trzy miesiące przed terminem zawarcia małżeństwa i ustalają datę i godzinę ślubu.
  • Narzeczeni biorą udział w dziesięciu konferencjach przygotowujących do małżeństwa, trzech spotkaniach z psychologiem oraz dniu skupienia.
  • Konferencje przygotowujące do sakramentu małżeństwa odbywają się w naszej parafii w okresie Wielkiego Postu.
  • Osoby zawierające ślub konkordatowy udają się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu zgłoszenia zamiaru zawarcia ślubu oraz sprawdzenia zgodności danych pod kątem prawa cywilnego. W USC otrzymują „Dokumenty dla księdza proboszcza”, które przynoszą do kancelarii parafialnej.
  • Narzeczeni na trzy miesiące przed ślubem spisują w kancelarii parafialnej „Protokół badania kanonicznego”. Aby wypełnić ten dokument potrzebne będą: Dowód Osobisty, aktualne Świadectwo Chrztu (jest ono ważne przez 6 miesięcy), Świadectwo Bierzmowani (jeśli brakuje adnotacji o Bierzmowaniu na Świadectwie Chrztu) oraz ostatnie świadectwo nauki religii. Wdowcy przynoszą dodatkowo cywilny lub kościelny Akt Zgonu współmałżonka.
  • Akt Ślubu w księgach parafialnych spisujemy w tygodniu poprzedzającym ceremonię zaślubin. Narzeczeni i świadkowie składają podpisy pod aktem w godzinach pracy kancelarii.

Konferencje przygotowujące do sakramentu małżeństwa odbywają się w naszej parafii w okresie Wielkiego Postu. Możliwe jest odbycie konferencji przygotowujących także poza naszą parafią.

FORMA WEEKENDOWA

Kościół Rektoralny św. Piotra Apostoła, ul Królewska 9

Kościół Rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Staszica 16a

FORMA COTYGODNIOWYCH SPOTKAŃ W LUBLINIE:

Św. Agnieszki ul. Kalinowszczyzna 62 – godz. 16.00

Niepokalanego Serca Maryi Al. Kraśnicka 76 – godz. 19.00

MB Wspomożenia Wiernych ul. Kalinowszczyzna 3 – godz. 19.00

Namszczenie chroych

Sakrament Namaszczenia Chorych jest udzielany w każdym czasie  na indywidualne wezwanie.

W pierwsze piątki miesiąca od godz. 9.00 kapłani udają się z posługą sakramentalną do chorych.

Pogrzeb

Po śmierci bliskiej osoby przychodzimy do kancelarii, aby ustalić miejsce pochówku na cmentarzu oraz termin pogrzebu.

POCHÓWEK NA CMENTARZU W DĄBROWICY

• Do pochówku na cmentarzu parafialnym mają prawo parafianie (aktualni mieszkańcy terenu naszej parafii).
  • Osoby spoza parafii mogą zostać pogrzebane na cmentarzu w Dąbrowicy – o ile mają zarezerwowane miejsce.
  • Na pogrzebanie ciała zmarłego musi wyrazić zgodę dysponent grobu.
  • W przypadku śmierci samego dysponenta najbliższa rodzina powinna ustalić, kto przejmie jego funkcję.
  • Aby ciało/prochy zmarłego mogło/ły zostać pogrzebane należy do kancelarii dostarczyć dokument “Dla administracji cmentarza” wydanym przez Urząd Stanu Cywilnego.

CEREMONIA POGRZEBOWA

• W celu dokonania wpisu w parafialnej Księdze Zmarłych konieczny jest Akt Zgonu wydanym przez Urząd Stanu Cywilnego.
  • Do kancelarii należy również dostarczyć obrazek/zaświadczenie o sakramentach przyjętych przez zmarłą osobę przed śmiercią – o ile zostały one udzielone.
  • Jeśli organizujemy w Dąbrowicy pogrzeb zmarłego spoza parafii, konieczna jest na to zgoda uzyskana w parafii zmarłego (w kancelarii parafii, na terenie której mieszkała zmarła osoba).

“Ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością. Dozwolona jest kremacja zwłok, jeśli nie jest ona przejawem podważania wiary w zmartwychwstanie ciała” (Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, 479).