KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA
W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.
Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat. Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie.
Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.
Gdańsk, 21 marca 2024 roku
✠ Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Dzisiaj:
- Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
- Podczas każdej Mszy św. można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
- Po Mszy św. o godz. 11.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci na palmę wielkanocną wykonaną własnoręcznie. Nagrody zostaną przyznane w 3 kategoriach: 1. największa palma; 2. najoryginalniejsza palma; 3. najpiękniejsza palma.
Wielki Poniedziałek:
- Jutro przypada 25 marca, czyli dzień, w którym zwykle świętujemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak z racji Wielkiego Tygodnia uroczystość ta jest przeniesiona na poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia br.
Wielka Środa:
- W środę przed południem udamy się do osób, które z racji podeszłego wieku lub choroby nie mogą dotrzeć do świątyni, aby przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz Komunii Św. Prosimy o zgłaszanie osób czekających na posługę sakramentalną w zakrystii.
- Środa jest ostatnim dniem przed świętami, w którym można jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. W Triduum Paschalnym nie będzie spowiedzi.
Wielki Czwartek:
- Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Zapraszam, aby już dzisiaj w zakrystii mężczyźni zgłaszali chęć udziału w obrzędzie obmycia nóg.
- Szczegółowy program Triduum Paschalnego oraz harmonogram adoracji Chrystusa w Ciemnicy i Grobie znajduje się w gablocie parafialnej, na stronie internetowej i w czasopiśmie Echo Dąbrowicy.
Wielki Piątek:
- Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. O godz. 7.00 zapraszamy na wspólne celebrowanie jutrzni połączonej z godziną czytań. O godz. 8.00 Różaniec, a o godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. Droga Krzyżowa ulicami naszej miejscowości rozpocznie się o godz. 18.00 w tradycyjnym miejscu – przy skrzyżowaniu ul. Szkolnej i ul. Widokowej. Do kościoła dotrzemy na godz. 19.00 i będziemy celebrowali Liturgię Męki Pańskiej z adoracją krzyża.
- W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Wielka Sobota:
- W Wielką Sobotę zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. O godz. 8.15 odśpiewamy jutrznię połączoną z godziną czytań. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a Różaniec (tajemnice bolesne) o godz. 17.00.
- Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny – godz. 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 17.00.
- Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy już w sobotę Mszą Wigilii Paschalnej o godz. 20.00. To najbardziej uroczysta Msza Święta w roku liturgicznym, nazywana „matką wszystkich liturgii”. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału w tej celebracji i przyniesienia świec.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:
- W nocy z soboty na niedzielę przechodzimy na czas letni – śpimy krócej o 1 godzinę.
- W niedzielę o godz. 6.00 rozpocznie się Msza św. poprzedzona procesją rezurekcyjną. Pozostałe Msze Święte o godz. 10.00, 11.30 i 17.00.
Poniedziałek Wielkanocny:
- Msze Święte celebrowane w porządku niedzielnym – godz. 8.00, 10.00, 11.30 i 17.00.
Darczyńcy:
- Dziękuję Ofiarodawcom, którzy do wiklinowego kosza włożyli produkty spożywcze i chemiczne jako wsparcie dla ubogich w naszej parafii, a także tym, którzy złożyli ofiarę na zakup materiałów i kwiatów do przygotowania grobu Pańskiego.
- Dziękuję Darczyńcom, którzy przekazali ofiary na potrzeby parafii: 2×200 PLN.